CEMAL TOPTANCI

CEMAL TOPTANCI

Zaho olayı ardından akla gelen sorular!

A+A-

Dün gündüz saatlerinde kuzey ırak'ın Duhok ilinin Zaho ilçesinde sivillere yönelik yapılan saldırıda, 9 ölü 23 yaralının olduğu haberlerini özellikle saldırının türkiye tarafından yapıldığına dair neşredilen haberleri okudum. Türk dışişleri bakanlığının bu menfur konu ile ilgili yaptığı resmi açıklama ektedir.

 

Olayla ilgili aklıma gelenler ve sorularım;

 

1- Türkiye devlet olarak hedefine sadece terör örgütü PKK'yi almış bir ülkedir.

2- Gerek Irak gerekse Suriye'de yapılan operasyonlarının hiçbir zaman sivillere yönelik olmadığı görülmüş ve yaşanmıştır.

3-Sivillere yönelik yapılacak operasyonların gerek uluslararası hukukta gerekse yerelde kamu vicdanında nasıl olumsuz bir karşılığının olduğunu bilmektedir.

4-Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütü PKK'nin ve siyasal kanadı HDP'nin çoğunluk Kürtlerce makyajları dökülmüş ve tabanlarını kaybederken, bu saldırının terör örgütünce kullanılacağını bildiği için ve kuzey Irak Kürt yönetimi ve gerekse Irak Hükümeti nezdinde neden durumunu sıkıntıya sokacak siyaseti tercih etsin?

5-Türkiye-İran ve Rusya tarafından son yapılan Tahran Konferansının sıcaklığını henüz yaşarken, sivillere yapılan bu saldırının sebebi ne olabilir?

6-Bu saldırı'da Türkiye'nin kazancı olamayacağı ortadayken, Türkiye sebepsiz ve olumsuz karşılanan bu saldırıyı neden yapsın?

7-Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın riyasetinde 2023 seçimlerine gidilirken ve Cumhur İttifakı açısından Türkiye'nin tam bağımsızlığı için seçim oldukça önemli olduğu halde, böylesi bir zaman diliminde Erdoğan ve Hükümet neden kendi Kürt seçmenini üzmüş olsun?

8- Bu operasyondan nemalanacak Erdoğan ve Cumhur İttifakı olamayacağına göre bu operasyon kimlere yarar sağlar?

9-Zaho saldırısı gerek iç gerekse dış hangi mahfillere yarar sağlar, kimler bundan nemalanır, Türkiye bunun farkında değilmidir?

10-Bu saldırının Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan devletin resmi açıklamasında Türkiye gerçeğin açığa çıkması noktasında her türlü adımı atmaya hazır olduğunu söylemektedir. Açıklamanın devamında “Irak hükümeti yetkililerini hain terör örgütünün söylem ve propagandasının etkisi altında açıklamalar yapmamaya, bu elim hadisenin gerçek faillerinin açığa çıkarılması için iş birliği yapmaya davet ediyoruz” demektedir. Saldırıyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "TSK'dan aldığımız bilgiye göre sivillere yönelik herhangi bir saldırımız olmamıştır" demiştir..

11-Türkiye'nin Suriye operasyonunu yapacağı konusunda net mesaj verdiği Tahran'da İran için ne anlam ifade ediyor?

12-İran bu operasyonu yaptırmış olamaz mı?

13-Irak'lı Şii lider Mukteda Sadr'ın Türkiye aleyhine sosyal medyada yaptığı suçlayıcı açıklama ve dört madde olarak sıraladığı Irak-Türkiye ilişkilerine yönelik yaptırım tavsiyesi, Türkiye üzerinden mezhebi bir savaş çığırtkanlığından başka nedir?

14-Nihayet bu saldırının asıl müsebbibi olduğu Türk Devletince açıklandığı halde, terör örgütü PKK’ya ABD, Tahran Konferansını gündemden düşürmek amacıyla neden talimat vermiş olmasın?

 

 

 

 

15- Nihayet Türkiye iç politikası açısından bu saldırının 6+1masa ittifakı tarafından nasıl karşılanacağını buradan nasıl nemalanacakları cihetinde ciddi beklentilerimizin olduğunu ifade edelim. Kaldı ki bu konuda ilk demeçlerinin Kürt seçmenlerine bir mesaj olarak ve algı üzerinde siyaset yaptıklarını da bugün görmedik mi? Mesela Ali Babacan’ın Türkiye Dışişleri Bakanlığı resmi açıklama yapmasına rağmen, sanki Türk Devleti saldırıyı görmezden gelmiş mesajı utanılacak bir siyaset değil mi?

16-Yine bu saldırı için, ABD’nin Türkiye saatiyle dün gece  saatlerde yaptığı resmi açıklama’da Türkiye Devleti adres olarak gösterilmezken, “Irak’ın kuzeyinde bugün meydana gelen ve sivillerin ölümüne yol açan kanlı bombalamadan haberimiz var” diyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD olarak Irak’taki tutumlarının “Irak'ın egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi" yönünde olduğunu belirtti.

17-Şu saat itibariyle terör örgütü PKK/HPG açıklamasında Türkiye devletinin suçlanması ve saldırıdan nemalanması için yaptığı açıklama Türk Dışişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya karşılık cevap mahiyetinde görülmelidir.

18-Diyarbakır Barosunun terör örgütü PKK ve peşinden giden Türkiye düşmanları gibi sosyal medyada paylaşım yapmış olmaları bu menfur olayın bir senaryo ve provokasyon olduğuna işaret değimlidir?

19- Bu elim hadisede hayatını kaybedenlere Cenab-i Hak’tan rahmet diliyor; yakınları başta olmak üzere dost ve kardeş Kuzey Irak Kürt yönetimine taziyelerimi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyorum.

 

 

 

Resim

 

 

 

 

Resim

 

Dohuk saldırısı hakkında flaş açıklama 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum