GÜLSEMİN KONCA

GÜLSEMİN KONCA

Senenin Kalbi Ramazan’ı Uğurlarken

A+A-

Ramazana hürmet gerekir. Bu aya ihtimam göstermek gerekir. Tüm bir yılın kalbidir çünkü. Zekat ve fitre ile malımızı temizlediğimiz, oruç ile sıhhat bulduğumuz, hal ve hareketlerimize çeki düzen verdiğimiz bir aydır Ramazan. 

Bereket ayıdır, yapılan amellerin sevabı da bu bereketten nasiplenir. Her hasenenin misli ile mükafat gördüğü bir aydır. 

Duyu organlarımızı kontrol altına aldığımız, sevap ve günah tartısını biraz daha fazla düşündüğümüz bir aydır. 

Sadece yemekten, içmekten uzak kalmak değil tüm duyu organlarımızın da Hakk’a aykırı hareketten uzak olmasıdır. Hal ve hareketlerimizle oruç tutmaktır makbul olan. Oruçta en az derece açlıktır. Orucun hakikati nefse hakim olmaktır. Oruç azıksız yapılan bir yolculuk değildir. Sabırdır azığımız, nefsi tüm arzularımıza gem vurabilmek için sabır. 

Evlerimize misafir ettiğimiz Ramazan-ı Şerif bizlerden memnun ayrılıyor mu acaba? Kurtuluşumuza vesile olan oruç, bizden şikayetçi mi ayrılacak yoksa? Allah’ın “İnsanın oruç hariç her ameli kendisi içindir. Oruç ise benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim.” buyurduğu oruç, kalkan oldu mu günahlarımıza?

“(Ramazan ayında) Allah Tealâ’nın her gün ve gece ateşten azat ettiği kulları vardır. Her kul için kabul edilen bir dua vardır.” Hadisi Şerifinde ki müjdeli kullardan mıydık? Sahi biz bu ay Allah’a layıkıyla kulluk edebildik mi? Resulüne layık ümmet olabildik mi? 

Manevi arınma yaşadık mı? 

Tövbe kapısını arayabildik mi? 

Cehennem kapılarının kapatıldığı, şeytanın zincirlendiği bu ayda zor olanı yapıp günah hanesini dolduranlardan mıydık yoksa?

Cehennemden azad günleri olan bu günlerde hala azad olan kullardan değil miydik? 

Bir yıl yetecek manevi gıda elde edebildik mi? 

Bu mübarek ay gönlümüze, ruhumuza dokundu mu yoksa teğet mi geçti? Sadece oruç tutanların gireceği cennetin Reyyan kapısından girebilecek miyiz, yada oruç tuttuğumuzu sanıp boynumuz bükük ahirette kaybedenlerden mi olacağız o gün?

Ahirette uzuvlarımız aleyhimize şahitlik mi edecek yoksa?

Müslim’in naklettiği “Kur’an okuyunuz! Çünkü o, kıyamet günü kendisiyle hemhâl olan kişilere şefaatçi olarak gelecektir.” Hadisi şerif bizlere müjdeleyici olacak mı? Hidayet rehberi Kuran-ı Kerim bize şahitlik edecek mi? Ramazan ayının içini hakkıyla doldurabildik mi?

Ömürden geçen her günü bir kayıp gibi değilde kazanç olarak yaşayanlara selam olsun.

Selam olsun senenin kalbi bu mübarek ayda Allah’a yakın olabilenlere…


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.