CEMAL TOPTANCI

CEMAL TOPTANCI

Sehven adam öldürdüm!

A+A-

Hayır hayır merak etmeyin, ben kimseyi öldürmedim.

Yazımın başlığını 495 bin ton asfaltı sehven yuttum diye yazsaydım, dikkatinizi çekmeyecektim.

Onun için sehven adam öldürdüm diye başlık attım ki, nasıl olur böyle bir şey diye dikkatinizi çekmek istedim.

Bugün İstanbul’un ve Türkiye’nin en büyük sağlık merkezlerinden biri daha açılıyor.

Başakşehir “Şehir Hastanesi” dünya çapında ve son derece mükemmel sağlık teknolojisiyle, 2682 yataklı hastaya hizmet verecektir.

Bu hastane için ‘Korona Virüsü’ denilen illetin daha Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkmadan önce İstanbul İl Valiliğince İstanbul Büyükşehir Belediyesine 17 Ekim 2019 tarih ve 18232631 yazısı ile mezkur hastanenin yapım işinin son aşamasına gelindiği ve 2020 Haziran ayı itibariyle hizmete açılmasının planlandığı ifade edilir.

Böylesi devasa ve İstanbulluların ihtiyacını karşılayacak bir sağlık merkezinin fazla insan sirkülâsyonuna sebep olacağı öngörüldüğünden, çok ciddi bir trafik tıkanıklarının yaşanacağını hatta mevcutta erişim için kullanılan yollarının bile günümüz şartlarında yetersiz kalacağını bunu niçin hastane hizmete açıldığı zaman, trafik açısından sıkıntılar yaşanmaması için hastane bağlantı yollarının yapılmasına vurgu yapılır.

Ancak 10 Aralık 2019 tarihinde valiliğin bu talebine belediyenin maddi açıdan bu görevini ifa edemeyeceği şeklinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına genel sekreter yardımcısı ve ilgililerin imzasıyla cevaplanır.

Burada sadece o günün şartları ileri sürülmez, 2020 yılı bütçelerinde de böylesi bir hizmet için harcama yapmalarının mümkün olmadığı dile getirilir.

Şimdi gelelim işin aslına.

Doğrusu aklımın almadığı ve burada belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığını yaptığı İstanbul Belediyesinin hem maddi açıdan durumlarının müsait olmadığını hem de bizzat başkanın 2 Nisan 2020 günü yaptığı basın açıklamasında 580 milyon lira bu yol için harcama yaptıklarını söylemesi olmuştur.

Kısaca hem yapamayacaklarını söyledikleri bu hizmet için harcama yaptıklarını söylemesi de büyük bir çelişkidir.

Kaldı ki, sadece Başakşehir-İkitelli mücavirinde yapılan ve yarısı bile tamamlanamayan bu yolun 580 milyon tuttuğunu da kabul edelim.

Ancak 16 milyonluk İstanbul için Anadolu ve Rumeli yakasının bütünü için 2020 Mali Yılı Bütçesini 28 Milyar 850 milyona bağlayan ve bu bütçe içinden, Yol Bakım ve Alt Yapı Daire Başkanlığına tahsis edilen 1 Milyar 686 Milyon 368 bin liranın çok komik bir rakam olarak kaldığını unutmadan not düşelim

Hulasa bu yolun yapılması macerası zaten bütün İstanbulluların hafızasında yer almışken, dün akşam saatlerinde belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun twitter üzerinde yaptığı bir paylaşım kısa zamanda hem İstanbul’da yaşayanlar hem de bütün Türkiye’de sosyal medya kullananlar açısından eğlenceli bir gündem oldu.

Hizmet elbette ki yapılacaktır ve yapılmalıdır.

Ama ilahi Ekrem!..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Televizyonunda Anadolu Yakası (dikkat ederseniz Anadolu yakası sadece) Yol Bakım ve Onarım Müdürü Ayhan Taş ilk etapta yaklaşık 500 bin ton Asfalt döktüklerini söylüyor.

Başkanı Ekrem İmamoğlu da bu konu ile ilgili sosyal medya üzerinden şunları paylaştı ilk etapta;”İş güvenliğini ve sağlık alarak hafta sonu İstanbul’da 500 bin ton asfalt çalışmasıyla önemli tüm yolların bakım ve onarımını gerçekleştirdik” diyor.

Bu paylaşımı yayınladıktan sonra asfalt işinden anlayan bu konuda bilgisi olan belediye başkanından, belediye meclis üyesine, karayolları personelinden mühendisine kadar sosyal medya kullanıcıları kim varsa Ekrem İmamoğlu’nu verdiği rakamlarla istihza ederek kendi sayfalarında paylaşıyor.

Oldukça şaşıran başkan ikinci bir paylaşım daha yapmak zorunda kalıyor.

İşte o paylaşımı;”Düzeltme;”Asfalt çalışmasındaki paylaşımındaki ‘500 bin ton’ ifadesi sehven yazılmıştır. Sadece bu hafta sonu 5000 ton asfalt serimi yapılmıştır. 2020 yılı hedefimiz 1 milyon 200 bin tondur. Bizi bu maddi hata için uyaran tüm dostlara teşekkür ederim” diyor.

Sehven sözcüğü eski bir deyim olup ‘Yanlışlıkla’ demek istediğini kabul edelim.

Sehven sözcüğü günümüz muhasebe literatüründe hala geçerli ve kullanılan bir sözcüktür.

Daha çok ‘bir rakam eksik veya bir rakam fazla’ yazıldığında bu sözcük kullanılır. Oysaki başkan İmamoğlu burada sehven bu rakamı telafüz etmiş olsaydı, 5000 yerine 50.000 yazardı.

İşin aslı şu, başta da değindiğimiz üzere bugün açılışı yapılacak Başakşehir ŞEHİR HASTANESİ’ne karşı bir algı oluşturma ve gündem olma heyecanı ile yalanlarına devam etmek istemiş ancak her şeyi baştan berbat etmiştir.

Vatandaş yerel yönetimlerde makam verdiği sorumlulardan iki şey ister!

Birincisi mütevazi ol. Ben seni o makama getirdim. Bana tepeden bakma.

İkincisi ise namuslu ol, dürüst ol, sana ben bir emanet teslim ediyorum, ona ihanet etme.

Onun için belediye başkanları rakamları telafüz ederken çok çok dikkat etmeli SEHVEN kusur işlememelidirler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.