CEMAL TOPTANCI

CEMAL TOPTANCI

Sayın Cumhurbaşkanıma mektubum var!

A+A-

Sayın Cumhurbaşkanım, son 15 gün içinde iki kez ziyaret ederek 10 gün kaldığım kadim şehrim Diyarbakır'da, Ağrı'dan Adıyaman'a kadar bölgeden gelen çok değerli aşiret reisleri ve kanaat önderleri ile yaptığım görüşmelerde 2023 seçimleri için düşüncelerini ve dileklerini dinleme imkânı buldum. 

Bu vesileyle, zat-i âlilerine buradan seslenmeyi bir zaruret ve vatani bir hizmet telaki ederek, olduğu gibi edindiğim bilgileri arz ediyorum.  

Genelde bütün ülkemizin, ancak özelde yıllarca huzursuz bir ortamda yaşamış bölge halkımın, 2023 Cumhurbaşkanı adayı ve de milletvekilleri seçimi konusunda atfettikleri önem nedeniyle paylaştıkları düşünceleri, dilek ve temennilerini kısaca özetliyorum.

Bölgenin günümüzde yaşadığı huzurun devamından yana olduğunu, tekrar geçmişte yaşandığı gibi kaotik ortamın olmamasını, devletine sadık bir millet olarak yaşamak arzusunda olduğunu, ana kuzusu çocuklarının ailelerinden kopartılarak başka ülkeler adına kurban edilmemelerini istediklerini müşahede ettim. 

2023 seçimleri, ülkemizin bekası açısından, geçmişte yapılan tüm seçimlerden çok daha önemli bir seçim olduğu zat-i âlinizin de malumudur. 

Zira Türkiye’mizin günümüz dünyasında ve yaşadığımız bölge coğrafyamızda, zat-i âlinizin liderliği katında yükselen bir ülke konumuna gelmiş olması nedeniyle, bize karşı hasmane tutumları olan ülkelerin rahatsız olduklarına bütün dünya tanıktır.

Yıllardır ülkemize can ve mal kaybına neden olan, illegal terör örgütlerinin verdikleri zararın devamına, hatta bundan yüz yıl önce dayattıkları ancak başarılı olamadıkları; Sykes-Picot, Paris ve Sevr antlaşmalarının hayalleri içinde tekrar hayata geçirmelerinin içteki dostlarıyla ancak mümkün olabileceğine inandıkları mesajlarını unutmuş değiliz. 

Bu vesileyle, ülkemizi güçsüz bırakmanın tek çaresinin, zat-i âlinizin yönetmediği bir Türkiye ile mümkün olduğu özlemi içinde siyaset yapan muhaliflerin psikolojik alanda oluşturdukları etkileri, unutulmamalıdır. 

Gerek içte gerekse dışta 2023 seçimleri için ülkemiz aleyhine proje içinde olanların bu arzularını kursaklarında bırakmak için;

-2023 Milletvekili seçimleri için aday listelerinde, yeni simaların ağırlıklı olduğu aday adayların yer alması.

-Seçim bölgelerinde karşılıkları olmayan milletvekilleri yerine, seçmenin arzu ve isteği doğrultusunda listelerin teşkil etmesi. 

-Bu konuda aday adayı müracaatlarının seçim takvimi kararlaştırıldığı günden itibaren yapılmasının sağlanması oldukça olumlu olacaktır. 

-Aday adayları hakkında mülakatların yapılması yerine, sanki tercih sistemi uygulanacakmış gibi, seçmen nezdinde gizli kamuoyu araştırmalarının yapılması daha sağlıklı olacaktır. 

-Seçmen nezdinde simaları eskimiş, ancak birikimleri olduğuna katiyetle inanılan dava adamı milletvekilleri için, 2024’te yapılacak Belediye Başkanlığı adaylıklarının düşünülmesi büyük bir kazanç olacaktır. (Nitekim bu konuda seçilmiş örnek belediye başkanları var.) 

- İl başkanları içinde, parti tabanıyla imtizaç içinde olmayı başaramamış, arzu ederek üstlendiği makamın altında ezik kalmış, bu nedenle de parti seçmenini küstürmüş zatların, kesinlikle aday listelerinde hiç yer almamaları gerekir.  

Sayın Cumhurbaşkanım, yukarıda vazedilen dileklerin tümünü aşağıda yaşadığım şu örnekleme ile arz ediyorum.  

- Son olarak huzurun devamı açısından, iktidarın milletvekili aday listelerinde yeni simalara yer vermelerini, aksi taktirde sandıklara sadece zat-i âliniz için oy kullanacaklarını ve de istisnai olarak parti il başkanları konusunda olumsuz söylemlerine tanık oldum.

Diyarbakır’a yakın illerden birinden son 5 yılda göç etmiş ticari bir taksi şoförü vatandaş ile şehir içi yolculuğumda, sohbetimizin sonunda sorduğum şu soruya karşılık aldığım cevabı aynen arz ediyorum.

“Huzurunuz nasıl?” 

Verdiği cevap; “2018 yılına kadar HDP’ye bir seçmen olarak oy verdim. 
Ancak 2023 seçimlerine giderken, başta HDP olmak üzere takip ettiğim, 
6 parti liderinin oluşturduğu masa da bana güven vermiyor. Korkuyorum, Erdoğan giderse ülkenin bölünmesinden endişe ediyorum.” 

Kadim şehrim Diyarbakır’da kaldığım on günde hem şehir halkımı hem de bölgeden gelen tanıdık dostların düşünce ve dileklerini arz ettim. 

Cenab-i Hak yardımcınız olsun. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum