Sağlıklı ve güzel gülüşler sizin de hakkınız!

Sağlıklı ve güzel gülüşler sizin de hakkınız!

Dr. Şahin Durmuş, “Gizli düşman” olarak tarif edilen diş eti hastalığına ilişkin dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Durmuş, ağız bakımı ve diş eti sağlığının hayati bakımdan çok önemli olduğuna dikkat çekti.

A+A-

HUHUNEWS.COM

Diş kayıplarının en önemli nedeni olan diş eti hastalıkları, başta diyabet hastaları olmak üzere bazı hastalıklarda oldukça riskli olarak görülüyor. 

HuhuNews yazarı Uzman Dr. Şahin Durmuş,  “Gülmek ya da gülmemek!” başlıklı yazısında şunları kaydetti:

Ağız vücudun bir aynası gibidir, ağız boşluğundaki maddelerle diğer organlar arasında ilişki olduğu, ağız bakımının vücuttaki bütün organlara etki ettiği artık bütün dünyada kabul edilmektedir.

Ağız bakımı düzenli olarak yapıldığı zaman diş etleri ve dişlerin sağlığının yanı sıra vücut sağlığını da korumuş oluruz. Ağız bakımının ve hijyeninin olmadığı durumlarda ise öncelikle diş etleri ve dişler olmak üzere tüm vücudu etkileyen kötü sonuçlar gözlemlenmektedir.

Bugünkü konumuz ise DİŞETİ HASTALIKLARI, BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ.

Dişeti hastalığı nedir ?

Dişeti hastalığı, dişinizi çevreleyen ve destekleyen yumuşak dokuların iltihabıdır.

Dişi çevreleyen yumuşak dokulardaki kanama, kızarıklık ve şişkinlik ilk belirtileridir.

Bu aşamada tedavi edilmezse, hastalık ilerleyerek kemiğe ve en nihayet dişin kaybına kadar gitmektedir.

Dişlerinizin üzerinde oluşan yapışkan, renksiz bir film tabakaya içindeki bakteriler neden olur.

Bu film tabaka ise dişler 48 saat fırçalanmadığı zaman ortaya çıkar. Bu aşamadan sonra dişler yine fırçalanmazsa film tabaka plağa dönüşür ve zamanla birlikte bu plaklar, diş taşına ve gingivitis dediğimiz dişeti iltihabı hastalığına dönüşür.

Gingivitisin yani dişeti iltihabı hastalığının bu aşamada tedavisi kolay olmaktadır ve kalıcı bir hasar oluşturmamaktadır, diş hekimi tarafından uygulanan diştaşı temizliği ve dişeti tedavisi, iki seansta uygulanan bir tedavi prosedürü vardır fakat bu aşamada tedavi edilmezse tablo giderek ağırlaşmaktadır ve periodontitis dediğimiz bir dişeti hastalığına dönüşmektedir.

Bu aşamada ise iltihap dişi çevreleyen yumuşak dokulardan sert dokulara geçmektedir ve kalıcı hasara yol açmaktadır.

Periodontitis (ileri dişeti hastalığı) olmuş bir hastanın dişlerindeki iltihabi kanama odaklarını toplarsak avuç içi kadar bir yara oluştuğu görülmektedir. Fakat ağız içi dinamik ve nemli bir ortama sahip olduğu için bu yaralar fark edilmemektedir.

Dişeti iltihabı nedir nasıl anlaşılır ?
 

Dişeti hastalıkları daima basit dişeti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Dişetlerinde kanama en belirgin bulgusudur. Eğer tedavi edilmezse zaman içerisinde çene kemiklerinin eridiği, dişlerin sallanarak kaybedildiği şiddetli enfeksiyonlara (periodontitis) kadar ilerleme gösterebilir. Hastalıkla birlikte dişetleri şişer, kızarır, kanar ve çekilir. Diş boyları uzar, dişler yer değiştirir, aralanmalar oluşur, dişlerde sallanmalar başlar, ağız kokusu meydana gelir. Sigara içenlerde, nikotinin damarlar üzerindeki etkilerinden dolayı kanama daha az hissedilir, bu da hastalığı maskeleyip fark edilmesini engelleyebilir.

  • Dişeti iltihabı semptomları nelerdir?
     

  1. Kanama

  2. Kızarık ve yumuşak dişetleri

  3. Şişkin ve hassas dişetleri

  4. Dişetleri ve dişlerde ağrı

  5. Dişeti çekilmesi ve buna bağlı olarak dişlerde hassasiyet

  6. Kötü ağız kokusu

Dişeti hastalıkları neden oluşur?

Her bireyde, bütün diş yüzeylerinde, diş aralarında ve diş–dişeti birleşiminde mikrobiyal dental plak adı verilen yumuşak bakteri tabakası birikimi gözlenmektedir.

Bu plak diş fırçası ve diş ipi ile yeterli şekilde uzaklaştırılamadığında zararlı bakteri türlerinin yaşamasına olanak veren bir ortam oluşur ve zararlı bakteriler giderek çoğalırlar. Bakterilerin ürettikleri zararlı maddeler diş etlerinde iltihaba ve dişlerin etrafını çevreleyen kemiğin erimesine neden olurlar. 

Ayrıca mikrobiyal dental plak zaman içinde sertleşerek diş taşına dönüşür. Pürüzlü yapıya sahip olan diş taşı üzerinde daha çok plak birikir ve dişeti hastalığının ilerlemesi hızlanır.

Sağlıklı dişetleri nasıl görünür?

Sağlık dişetleri kendiliğinden ya da fırçalama/ diş ipi kullanımı sırasında kanamanın olmadığı, açık pembe renkli, sıkı kıvamlı, şiş olmayan, diş yüzeyinde bıçak sırtı gibi incelerek sonlanan bir görünüme sahiptir.

  • Dişeti hastalığı ile genel sağlık arasında bağlantı var mı?

Bir çok bakımdan ağız, vücudun genel sağlığının bir aynasıdır. Her ne kadar dişeti hastalıkları esas olarak dişler üzerinde plak birikimine bağlı ortaya çıksa da, bazı sistemik hastalıklar diş çevresi dokularını etkilerler. Kontrol altında olmayan diyabet, dişeti hastalığının şiddetini artırmaktadır. Diğer taraftan dişeti hastalıkları da genel sağlığı tehdit etmektedir. Periodontal hastalıklar ile kalp hastalıklarının ortaya çıkma mekanizmaları benzerdir ve ağız içinde enfeksiyonu olan kişilerde kalp krizi görülme oranı, enfeksiyonu olmayan bireylere göre %25 daha fazladır. 

Kontrol altında olmayan diyabet hastalarında, dişeti tedavisi, diyabeti de olumlu etkilemektedir. Ayrıca dişeti hastalıkları hamilelerde, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Tedavi nasıl yapılır?
 

Tedavinin ilk basamağı dişler üzerindeki sert birikintilerin doktorunuz tarafından özel aletlerle uzaklaştırılmasıdır. Tedavinin başarıya ulaşabilmesi için hastalığa neden olan mikrobiyal dental plağın fırça ve diş ipi ile doğru teknikle nasıl temizleneceği size öğretilir. Basit dişeti iltihabında bu tedavi tek başına yeterli olabilmektedir. Daha şiddetli enfeksiyonlarda, iltihaplı, büyümüş veya çekilmiş dişetini, diş-diş eti arasında kemik erimesinde bağlı oluşan ‘cep’ denilen boşlukları ve kemik erimelerini tedavi etmek için, lokal anestezi altında yapılan periodontal cerrahi işlemler uygulanır. Bazı durumlarda ise büyümüş diş etleri lazer gibi son teknoloji cihazlar ile ağrısız, kanamasız ve dikişsiz olarak uzaklaştırılır. Tüm bu uygulamalar sonrasında hastalar dişeti sağlıklarının idamesi için 3-6-12 aylık kontrollere alınır. 

Hangi sıklıkla kontrole geleceğiniz hastalığın şiddetine ve bazı risk faktörlerinin varlığına göre hekiminiz tarafından size özel olarak belirlenecektir. Her kontrolde fırçalama ve arayüz temizliğiniz yeniden değerlendirilecektir. Dişeti tedavisinin başarısı direkt olarak hastanın tedaviye uyumluluğu ve motivasyonu ile ilişkilidir.
 

1-001.gif


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.