Rus komplosuna karşı Libya’da mevzilerimizi güçlendirmeliyiz!

Rus komplosuna karşı Libya’da mevzilerimizi güçlendirmeliyiz!

Erdoğan-Putin görüşmesini HuhuNews’e değerlendiren Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Barış Adıbelli, “Türkiye vakit kaybetmeden Libya’da da mevzilerimizi ve ekiplerimizi güçlendirmeli olası bir Rus komplosuna karşı hazır bekletmeli.” dedi.

A+A-

HUHUNEWS.COM / ÖZEL

Uluslararası İlişkiler Uzmanı Dr. Barış Adıbelli, gözlerin çevrildiği İdlib için kritik Türkiye-Rusya zirvesini HuhuNews’e değerlendirdi. HuhuNews’e dikkat çeken açıklamalarda bulunan Dr. Barış Adıbelli, “Vakit kaybetmeden Libya’da da mevzilerimizi ve ekiplerimizi güçlendirmeli olası bir Rus komplosuna karşı hazır bekletmeliyiz.” uyarısında bulundu. 

“TÜRKİYE - RUSYA UZLAŞMASI ABD’NİN HOŞUNA GİDECEK”

HuhuNews.com - Türkiye - Rusya ilişkilerinin geleceği ne olacak?

- Son altı aydan beri Rusya, Suriye İdlib konusunda oldukça sıkıntılıydı ve nihayet 2020’nin ilk günlerinden itibaren bu sıkıntı sahaya yansımaya başladı. 5 Mart günü Erdoğan -Putin görüşmesi Ortadoğu jeopolitiğinin geleceği açısından hayati bir önem taşıyor. Öyle ki ABD bile apar topar özel temsilcisini ve BB temsilcisini Türkiye’ye gönderdi ve Putin ile görüşmeden önce Türkiye’yi manipüle etme girişiminde bulundu. James Jeffrey’nin mühimmat vereceğiz silahların hazır olası lazım mühimmat eksikliği olmaması lazım şeklindeki açıklamaları ABD’nin bölgede Türkiye üzerinden Rusya ile uzun soluklu bir savaş istediğini de ortaya koymuştur. Aynı zamanda Jeffrey’nin açıklamaları ve temasları Erdoğan -Putin görüşmenin sabote etme amaçlı olduğu da görülmektedir. Olası bir Türkiye Rusya uzlaşması en çok ABD’nin hoşuna gitmeyecektir.

“TÜRKİYE İLE UZLAŞMA ESAD’A NEFES ALDIRIR”

HuhuNews.com - Yarın (5 Mart’ta) yapılacak zirveden olumlu bir sonuç çıkması mümkün olur mu?

- Yakın dönemin en önemli görüşmesi olacak olan 5 marttaki görüşmede Türkiye, İdlib’de ateşkes ilan edilerek, tarafların Astana ve Soçi süreçlerinde belirlenen, çatışma öncesi pozisyona çekilerek istikrarın sağlanması üzerine yoğunlaşacak; ancak Rusya, Esed rejimiyle askeri güç kullanarak İdlib ve Suriye’de kazandığı stratejik avantajı göz önüne alarak ortaya çıkan yeni durumun temel alınarak bir mutabakata varılmasını istiyor ve isteyecek. Böyle bir durum açıkçası Türkiye’yi Suriye’den tasfiye etme planından başka bir şey değildir. Türkiye, bunu kabul ettiği takdirde verdiği tüm mücadeleyi görmezden gelerek tezlerini inkar etmiş olacak. Türk-Rus ilişkilerinin düzeleceği konusunda bir anlaşmanın çıkmasını çok zor ihtimal olarak görüyorum. Diğer yandan, zirveden işbirliği çıksa bile Türk-Rus ilişkileri sürekli kırılganlaşacaktır. 5 Martta Moskova’da Türkiye’nin istediği gibi bir mutabakata varılması sorunu çözmeyecek. Sadece Türkiye’ye bir miktar zaman kazandıracak. Bu süreç içerisinde Türkiye mutlaka yeni stratejiler hazırlaması gerekmektedir. Zira Rusya ve Esed rejimi stratejik eşiği geçtiler. Bunun anlamı kısa bir süre sonra İdlib’de benzer bir krizin olma ihtimali yüksek olmasıdır. Türkiye ile uzlaşma beraberinde Esad rejimine de bir nefes alma olanağı sağlayacak, kayıplarını telafi edecek ve yeniden güçlenmeye çalışacak. Zaten Rusya bunun işaretlerini vermişti. İmha edilen savunma sistemlerini tekrar kuracağı sözünü verdi. 

“LİBYA’DAKİ MEVZİLERİMİZİ GÜÇLENDİRMELİYİZ”

HuhuNews.com - Görüşmenin tartışmalı ve gergin geçeceğini mi bekliyorsunuz?

- Erdoğan-Putin zirvesinde herşeyin normal seyrinde geçeceğini düşünmüyorum elbette… Görüşmede muhtemel diğer bir tartışma konusu da Suriye Milli Ordusu’nun geleceği. Rusya, Suriye Milli Ordusunu terörist olarak görüyor ve terörle mücadele adını verdiği süreç aslında Türkiye’nin yanında yer alan ılımlı muhalif gruplarla mücadele olarak görülüyor. Rusya’nın Suriye Milli Ordusu’nun Libya’da da savaşmasını eleştirmesi bu tezi güçlendiriyor.

Bir başka husus da Rusya ile Suriye’de bir ateşkese, bir ulaşmaya varsak da Rusya buna benzer bir krizi Libya’da da çıkarmaya çalışacağını unutmamalıyız. Vakit kaybetmeden Libya’da da mevzilerimizi ve ekiplerimizi güçlendirmeli olası bir Rus komplosuna karşı hazır bekletmeliyiz.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN PUTİN KARŞISINDA ELİNİ ZAYIFLATMAMALIYIZ”

HuhuNews.com - Sonuç olarak nasıl bir fotoğrafla karşı karşıya kalacağız?

- Sonuç olarak Türkiye’de yaşanan kısır siyasi tartışmalara da bir son vererek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin karşısında elini zayıflatmamalıyız. Türkiye’nin milli birliğine ve beraberliğine zarar verecek tartışmalardan ve suçlamalardan en azından şu görüşme gerçekleşene kadar ara vererek güçlü bir birlik fotoğrafı vermeliydik; ancak görüyoruz ki yaşanan tartışmalar ve kullanılan dil ve üslup açıkça Putin’in karşısında zayıf bir Türkiye’nin yer alarak Rusya;’nın ve Esed rejiminin taleplerini kabul etmeye zorluyorlar. Zaten Rusya’da Türk güçlerine saldırarak gelen şehit haberleriyle Türkiye’de Suriye konusunda hükümet üzerinde bir kamuoyu baskısı oluşturmayı istiyor. Bu nedenle her gün şehit haberleri gelmeye devam ediyor. Masadaki Türkiye’ye sahadan baskı yapılıyor. Son olarak iki lider de birbirine iyi tanıyor. Daha öncede birçok kez masaya oturduk. Bu iki taraf için de büyük bir avantaj. Masaya düşman değil dost olarak oturacaklar… Bu da barış beklentisini artırıyor.

 

1-001.gif

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.