UZMAN ECZACI FİDAN PESEN

UZMAN ECZACI FİDAN PESEN

Mîzaç ve Sağlık İlişkisi!

A+A-

Mîzaç ve Sağlık İlişkisi!

Ecdâdımız; yaşadığı hayat sürecinde, tabiat dünyasındaki birçok olay ve hadiseler aracılığı ile, kainatın ateş, hava, su ve topraktan ibaret olan 4 ana maddesini, yani ‘anasır-ı erbaa’yı keşfetmiş, gözlemlemiş ve bakış açısını bu 4 ana madde üzerinden oluşturmuştur.

Bu bakış açısını sadece kendi meşgul oldukları işlerde kullanmakla kalmayıp, bunun yanında tıbbî çalışmalarda, eğitimlerde ve hasta tedavisinde de kullanmışlardır. ‘Geleneksel Tıp İlmi’nin bakış açısının esasları da, 4 büyük maddenin keşfi ile başlayıp günümüze kadar süregelmiştir.

İnsanın yaratılışı ile başlayan ‘Geleneksel Tıp’, 4 büyük madde üzerine temellenmiştir. Bu 4 madde ateş, hava, su ve topraktır.Bilindiği üzere bu 4 ana madde dünyamızda da dengeyi sağlayan ana unsurlardır.

Bu 4 büyük madde, birbirleri ile birbirini itme ve çekme yönünden sürekli bir etkileşim halindedirler. Bu maddeler fiziksel özellikleri ve keyfiyetleri yönünden birbirine benzemese de, bu maddelerden birinin olmaması durumunda diğeri kendi rolünü ve işlevini tam anlamıyla yerine getiremez.

Örneğin bir tohumun filizlenmesi ve büyümesi; 4 maddenin kendi arasında oluşturduğu dengenin sonucudur.

4 büyük maddenin oluşturduğu denge ve ‘değiştirici kuvvet’in etkisi ile kendine has bir yapısı, şekli ve görüntüsü olan ‘cisim’ meydana gelir. 

Bitki, 4 büyük maddenin sürekli etki göstermesi ve büyütücü gücün tesiri ile büyüyüp gelişim gösterir. Şekillendirici güç aracılığı ile de varlıkların fizîkî yapısı şekillenir.

Bu 4 ana maddenin tesiri, insan bedeninde 4 keyfiyeti (enerji) meydana getirir.

1- Sıcaklık

2- Nemlilik

3- Soğukluk

4- Kuruluk

Bu tür keyfiyetler insan hayatının olmazsa olmazı olan, oldukça önemli unsurlarıdır.

Örneğin; bedendeki sıcaklık olmazsa besinler olgunlaşmaz (parçalanmaz), nemlilik ve sıvı olmazsa besinler emilemez, bunun yanında hayat da olmaz.

Kuruluk olmaz ise beyin, kontrol etme yeteneğini tam icrâ edemez. Soğukluk olmazsa kalp, tam manası ile görevini yerine getiremez. 

Dolayısıyla insan bedeninde 4 keyfiyetin hepsi olmalı, aralarından herhangi biri eksik veya fazla olmamalı; bunun yanında unsurlar kaliteli olmalıdır.

Bu keyfiyetler yalnızca insanlarda var olmakla kalmaz, bütün varlıklarda mevcutturlar. Dolayısıyla tıbbî bitki karışımları da ‘sıcak-soğuk’, ‘kuru-nemli’ keyfiyyetlere ayrılır.

4 keyfiyetin insan bedenindeki birbirine zıt etkileri neticesinde de ‘mîzaç’ meydana gelir.

Dünyada etki gösteren 4 büyük maddenin insan bedenindeki karşılığı;‘Geleneksel Tıp’ta ‘Ahlat-ı Erbaa’ (4 Hılt) olarak adlandırılan ‘Safra’, ‘Kan’, ‘Balgam’ ve ‘Sevda’ adındaki hıltlardır.

Ve ‘Ahlatı erbaa yani Mizaç bakış açısına göre amaç insanda bulunan ‘bu hıltlardan vücutta hangisinin dengesinin bozulduğunun tespit edilmesi ve dengesi bozulan hıltıncoğrâfî yapı, iklim, beslenme, bitki ve bitkisel terkipler vasıtasıyla tekrar dengeye getirilmesidir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.