DR. ŞAHİN DURMUŞ

DR. ŞAHİN DURMUŞ

Milyon dolarlık tebessüm, Mona Lisa ve Altın Oran!

A+A-

Tarihsel süreçte, bireylerin estetik anlayışının içinde yaşadıkları dönemin ruhuna, düşünsel iklimine ve kültürel zeminine göre farklılık gösterdiğine tanıklık etmekteyiz. 

Hiç bir şey her bireyin kendi estetik anlayışı kadar kişisel değildir; ne var ki bunun yanı sıra estetik kavramının da yararlanması gereken keskin kuram ve kurallar vardır, nitekim bu kuralların başını ALTIN ORAN kuralı çekmektedir.

ALTIN ORAN olarak bahsettiğimiz şey aslında sadece bir sayıdır. Ancak öyle bir sayıdan bahsediyoruz ki varoluştan bu yana evrendeki düzen ve ahengi oluşturuyor. 

Tarihte ilk defa M.Ö 300 lerde yaşamış Euclid'in kendi "Elementler" smile tezinde bu sayıdan bahsediyor. 

Daha sonralarda altın oran mısırlılar ve yunanlar tarafından sıklıkla kullanılıyor. Bugüne kadar gelmeyi başarmış çoğu sanat ve mimari eserde bu gizemli oranı bulmamız mümkün. Leonardo da Vinci'nin MONA LİSA adlı eserinde altın oranı gözlemleyebiliyoruz. 

Son zamanlarda sosyal medyanın bireylerin beden algılarını değiştirerek yeniden şekillendirmesi ile estetik anlayışının boyut değiştirdiğini görmekteyiz, yüz estetiğinin büyük bir bölümünü oluşturan diş estetiğinin de popülaritesi artmıştır. 

Estetik diş hekimliğini tarif edecek olursak eğer; en saf haliyle diş hekimliği sanatıdır diyebiliriz. 

Estetik diş hekimi sadece dişlerin şekillendirilmesi ve illüzyon yaratılması gibi sanatsal prensiplerin tekniğini bilmekle kalmamalı yeterli deneyim ve beceriye de sahip olmalıdır.

• GÜZELLİK FENOMENİ ALTIN ORAN VE GÜLÜŞ TASARIMI

Altın oran vücudun her bölgesi ve hatta çevremizde estetik olarak algıladığımız her canlı ve cansız varlıkta gözlenebilir. 

Dolayısıyla Gülüş tasarımında da estetik bir görünüm yakalayabilmek için altın oran kullanmak kaçınılmazdır. Yüzün tüm organlarıyla dişler ve dudaklar arasında bir uyum ve ölçek vardır; göze hoş görünen bir gülüş elde edebilmek bu ölçeklere sadık kalınması ile mümkündür. 

Ancak kanun ve kurallara sadık kalmanın yanı sıra diş hekimine önemli bir rol düşmektedir, yaptığı işteki titizlik tıpkı elmas işlemesi yapan bir mücevher sanatçısı kadar özenli ve hassas olmalıdır. Estetik bir gülüş tasarımında hastanın cinsiyet, ten rengi, fiziksel özellikler, kişiliği, kendine bakış açısı ve kişisel istekler dikkate alınmalıdır. bireyin gülüşü kişiliğinin yansımasıdır. 

Dolayısıyla, hasta ile tedavinin tüm yönleri açısından iletişim kurmak gerekir. Tüm bunlar dikkate alındığı zaman başarılı sonuçlara ulaşılabilir. İlaveten estetik diş hekimi bir biyolog gibi düşünebilmeli ve marangoz gibi alışabilmelidir. Bu ikisi bir arada olduğu zaman sağlıklı ve estetik olarak da tatmin edici sonuçlar elde edilebilir.

• GÜLÜŞ TASARIMI NEDİR?  

Estetik diş hekimliği bilimsel prensipler ile sanatsal yeteneğin hassas bir kombinasyonudur. Diş Hekimi ve laboratuvar teknisyeni tarafından kullanılan matematiksel , değişkenler, çekici bir estetik görünüm elde etmek için bir araya getirilir. 

Gülüş tasarımı ile dişlerin rengi, boyutu, şekli, uyumu ve karakteristik özellikleri yeniden tasarlanarak hastaya daha güzel bir görünümün yan sıra sağlıklı bir gülüş kazandırır.

Gülüş tasarımı demek sadece dişlerin daha güzel görünmesini sağlamak demek değildir. Dişleri sağlık ve görünüm açısından da en iyi duruma getirmektir; öncelikle diş eti tedavisi ve varsa diş taşlarının uzaklaştırılması gerekir, çürük dişlerin tamamı tedavi edilir, kanal ve kök durumları değerlendirilir, diş sıkma (bruksizm) varsa tedavi edilir. Tüm bu tedavilerin bitiminde dişlere lamina dediğimiz dişlerin ön yüzüne yapıştırılan yaprak porselenlerle istenilen görünüm elde edilir ve böylelikle gülüş tasarımı tamamlanmış olur.

• DOĞRU ESTETİK UYGULAMASI! 

Estetik yaklaşımlarda, hasta her yönüyle değerlendirilmelidir, ancak o zaman başarılı bir tedavi sonucu elde edebilmek mümkündür. 

Estetik ve kozmetik diş hekimliğinin kapsamı o kadar geniştir ki, günümüzde dişlerin görünümü ile ilgili her şeyi içerisine almaktadır. Son yıllarda gerek sektörde gerekse sosyal medya ve yaşam biçimlerindeki değişiklikler neticesinde diş hekimliğinin kapsamı sadece sağlık ve fonksiyon amaçlı uygulamalardan farklı olarak estetiği daha ön plana çıkaran bir dişhekimliği stiline ulaşmıştır. 

Ancak daha iyi bir estetik görünüm için çaba sarfederken, fonksiyon gereksinimlerinin dikkate alınması gerekliliği de unutulmamalıdır. Sonuç olarak estetik diş hekimi, uyguladığı tedavinin estetik açıdan memnun edici ve fonksiyonel olduğu kadar doku dostu da olmasını sağlamakla yükümlüdür. 

Estetik dişhekimliği en saf haliyle diş hekimliği sanatıdır; amaç sağlığı feda etmeden konforun desteklediği bir estetiği elde etmektir. Yapılan yaprak porselenler le diş etlerinin ahenk içerisinde dans etmesi için estetik diş hekimi çaba sarfetmelidir ve fonksiyon ile estetiğin mükemmel uyumunu yakalanmalıdır

.• İDEAL GÜLÜŞ TASARIMI NASIL OLMALIDIR?  

2000'l yılların başında Hollywood smile gülüşünün moda haline gelmesiyle birlikte binlerce insanın ağzında tek düze yapılmış ultra beyaz dişler görmüştük, farklı insanlarda aynı dişler görüyorduk çünkü estetik dişhekimleri hastanın karakterini değil kendi karakterlerini yansıtıyordu. 

Günümüzde bu trendi devam ettiren estetik stüdyoları mevcudiyetini sürdürmektedir. İdeal bir gülüşte olması gereken en öneml özellik hastanın karakterini yansıtmasıdır, modaya değil kişiye uygun bir gülüşün yapılmasıdır. 

Bunun yanı sıra ultra beyaz dişlerin yerine daha doğal görünümlü renklerin seçilmesi gerekir, bir doğal dişin nasıl alt tabakası mine tabakasından daha sarı renkte se yapılan yaprak porselenler de aynı şekilde içten dışa doğru renk yansımalarını sağlamalıdır, aynı şekilde dişetinden uçlara doğru koyudan beyaza ve şeffafa doğru bir renk geçişi sağlanarak doğalına en yakını taklit edilmelidir. 

Dişlerin boyutları ve şekilleri tekdüze değil, kişinin yüz oranıyla ahenkli bir uyum sağlamalı keza dişlerin birbiri arasındaki uyumu da bu ahenge eşlik etmelidir ancak o zaman doğal görünümlü bir gülüşü elde ederiz.

En nihayet tüm insani arzular bir şekilde güzellikle ilgilidir ve ilintilidir, fakat güzelliği elde ederken sağlıktan olmamak gerekir. Sağlığın ve konforun alt yapısını oluşturduğu bir güzellik her zaman için modanın bir adım önündedir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.