EĞİTİMCİ BERNA OCAKCIOĞLU

EĞİTİMCİ BERNA OCAKCIOĞLU

Meslek tercihi hayat tercihidir!

A+A-

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanması ile beraber gençlerimiz için yeni bir süreç; tercih süreci başladı. Gençlerimiz kadar ailelerimiz de haliyle oldukça heyecanlılar ve araştırma içindeler.

Meslek seçimi insan hayatında bir dönüm noktasıdır çünkü, meslek seçimi demek insanın                                                                       yaşam biçiminin de seçilmesi anlamına gelir. Kişi mesleğini seçerken kendisine bir çalışma alanı, bir yaşam biçimi de seçer ve bu şekilde kendini gerçekleştirmeye ve başarısıyla kendisini kanıtlamaya yani var olmaya çalışır. Meslek seçimi kişinin mutluluğu ve mutsuzluğu ile de doğrudan ilgilidir. Şayet yetenek, istek ve ilgisi doğrultusunda bir meslek seçtiyse verimli, başarılı ve mutlu olur. Eğer kişi kendi özelliklerini, ilgi ve yeteneklerini göz önünde tutmadan rastgele seçim yaparsa başarısız, verimsiz ve mutsuz olur. Tercih yaparken ve mesleğe yönelirken kendi özelliklerini ve ne istediğini bilmek kadar tercihlerinin yani seçmek istediği mesleğin niteliklerinin kendi özellikleri ile uyumlu olup olmadığına da bakmak önemlidir. Mesleğe sadece para kazanma aracı olarak bakmak bu süreçte yapılacak en büyük hatadır. ,

Meslek demek evvela yeteneklerini kullanma, kendini gerçekleştirme ve gelişme yolu demektir. Kişi yaparken mutlu olduğu bir işle meşgul olduğu zaman yorgunluk, bitkinlik hissetmez ve stres düzeyi artmaz. “Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.” sözüyle Konfüçyüs de bu gerçeği özetlemiştir.

Kendine uygun meslek seçmiş olan kişiler toplumda işlerini severek yaptıkları, mesleğinde ilerledikleri,  hem mutlu hem de verimli olarak yaşamalarını sürdürdükleri görülürken, seçtikleri meslek, yetenek ve ilgilerine uymayan kimselerin çalışmaya karşı isteksiz, verimi düşük, yeniliklere direnen mutsuz kişiler oldukları bilinmektedir.

Tercih sürecinde kişinin kendisini tanıması, mesleğin kendisine uygun olup olmadığını bilmesi kadar tercih edeceği üniversiteyi araştırması da bir o kadar önemlidir. Üniversitenin akademik kadrosunun araştırılması, ulaşım ve sosyal etkinliklerinin öğrenci kulüplerinin araştırılması,  burs vb. imkanlarına bakılması, mümkünse gidilerek yerinde incelenmesi, orada öğrenim gören öğrencilerden bilgi alınması yine tercih sürecinde yapılması gereken ve dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

YKS tercih sürecinde Milli Eğitim Bakanlığımızın  il milli eğitim müdürlükleri ve ilçe mili eğitim müdürlükleri ile  her okulda rehber öğretmenler görevlendirerek tercih danışmanlığı yaparak öğrencilerimize yol göstermesiyle  her öğrenci okulunda bu hizmetten faydalanabilecek ve tercihlerini sağlıklı bir şekilde yürütmesi sağlanacaktır. Yine Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü youtube  kanalında  Benim Tercihim yayınlarıları ile her gün üniversite ve bölüm tanıtımları yaparak öğrencilerimizi bilgilendirmektedir. YKS tercihi yapmadan önce mutlaka Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğünüm bu program ve yayınlarının izlenmesi ve incelenmesi faydalı olacaktır kanaatindeyim.

Güzel ülkemizin geleceğini inşa edecek olan tüm gençlerimize tercih sürecinde kolaylık diliyorum. Allah bahtınızı ve yolunuzu açık eylesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.