EĞİTİMCİ BERNA OCAKCIOĞLU

EĞİTİMCİ BERNA OCAKCIOĞLU

Maratona günler kala!

A+A-

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nda sona doğru yaklaşıyoruz. YKS’ye yaklaşık 2,5 milyon kıymetimiz ve kıymetlimiz katılacak. Peki, sevgili öğrencilerimiz bu son günleri ve sınav anını nasıl değerlendirmeli, neler yapmalı?

Ben bir eğitimci olarak artık bu hafta ve bu günlerde kitabı defteri kapatın diyenlerden değilim. Ancak, yoğun bir şekilde ders çalışmayı da bırakmak daha çok soru çözmeye ve denemelerdeki eksik kalmış yerlere yönelik soru çözme tekrarı yapmaya ağırlık vermek gerekiyor. Sınavla ilgili özellikle de sınavın tarihi, pandemi süreci vb. yorumlar yapan TV programlarını izlemekten ve aileler olarak çocuklarımıza izletmekten kaçınalım. Hatta mümkünse bu günlerde artık bu tür eleştirel konularda hiç konuşmayalım, kulaklarımızı konuşulanlara tıkayalım.

Demene sınavı çözmeye ağırlık verin. Zihninizde oturmadığını düşündüğümüz konular varsa onlarla ilgili sorular çözüp, son tekrarlarınızı yapın. Sınavdan bir gün öncesini dinlenmeye ayırın. Henüz sınava gireceğiniz yeri görmemişseniz mutlaka gidin ve görün, Zihninizi ve bedeninizi zorlayacak yoracak aktivitelerden uzak durun. Bu günden itibaren uyku düzeninizi sabah erken kalktığınızda kendinizi kötü hissetmeyeceğiniz zaman dilimine göre ayarlayın. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeyin, rutin kahvaltı alışkanlığınız ne ise ona devam edin. Sınav giriş evrakınızı ve kimlik belgenizi akşamdan hazırlayın ve çıkarken mutlaka yanınıza alın, sınav yerine çok erken gitmeyin son dakikaya da bırakmayın, yarım saat kala sınav yerinde olun. Rahat kıyafetler tercih edin.

Velilerimiz öğrencilerimizin kaygı ve stresini artıracak konuşmalardan uzak dursunlar, moral vermek maksadı ile de olsa çok fazla telefon trafiği ile meşgul etmeyelim. Sınav yerine cümbür cemaat gitmeye hiç gerek yok, çok fazla insana karşı kendisini sorumlu hissetmek öğrenciyi strese sürükleyebilir.

Sevgili öğrencilerimiz, deneme sınavlarında genel olarak alışa  geldiğiniz soru çözme yönteminiz ne ise sınavda da aynı yöntemi kullanmanız önerilir. İlk olarak yapabildiğiniz sorularla başlayın ve ilerleyin, turlama yöntemi dediğimiz bu yöntem zaman yönetiminiz açısından da verimli olacaktır. Zorlandığınız soruları ikinci tura bırakırsanız stresiniz artmaz ve zaman kaybetmemiş olursunuz. Soru kaydırma riskine karşı cevapları önce soru kitapçığına hemen ardından cevap kağıdına işaretleyin. Hepsini birden işaretlemeyi tercih etmeyin bu kaydırma riskine ve zaman kaybına yol açacaktır. Soruyu kitapçığa çözüp hemen cevap anahtarına da işaretleyin.

Her şeyden önemlisi şu ki; bu sınav sadece bilgiyi ölçmeye yarar, sonuç ne olursa olsun siz her şeyden kıymetli ve değerlisiniz üstelik bu değeri ölçebilecek bir sınav ve yöntem yok.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.