PSİKOTERAPİST AYŞEGÜL KESKİN

PSİKOTERAPİST AYŞEGÜL KESKİN

Evlilik Öncesinde Cinsel Konular Konuşulmalı mı?

A+A-

Evlilik öncesinde cinselliği konuşmak önemlidir.

Ama nasıl?

İkinci veya üçüncü evliliğini yapan çiftler bir şekilde bunu konuşabiliyorlar. Fakat ilk defa evlenecek olan gençler doğal olarak bu noktada sıkıntı yaşıyorlar. Haklı olarak yanlış anlaşılmak gibi bir kaygıları da var. Gelen sorular arasında bir genç; “Hocam nişanlımız bizi sapık, ahlaksız zannederse, cinselliği nasıl konuşmalıyım’’ diye korkular da var. Evet cinsellik bıçak sırtı bir konu ve kolaylıkla olumsuz yöne çekilme riski büyük.


  • Cinsel yaşam ve evlilik denince aklınıza ne geliyor?

  • Öncelikle sizin için cinsellik ne demek? Buradan başlayalım.

Genelde gençlerin ilk aklına gelen şey kadın ve erkeğin bedensel olarak birleşmesi, cinsel ilişkiye girmesidir. Doğru, bu bir cinsel birlikteliktir ancak bilgi açısından yeterli bir tanım değil. Cinsel ilişki yaşıyor olmak evliliği, birlikteliği tam anlamıyla yaşıyor olmak değildir.

Evliliği yaşarken beraberinde birçok sorunlar da yaşanır. Duygusal birliktelikte bedensel birliktelik kadar önemlidir. İkisi bir araya geldiğinde ve doyum olduğunda evlilik ve birleşme gerçekleşir. Tek başına bedensel birliktelik evliliğin yürümesinde yeterli olmaz. Eğer sadece bu yeterli olsaydı boşanmalar olmaz veya bu kadar cinsel problem yaşanmazdı.

Bedensel uyumda duygusal aktarım çok önemlidir. Bu nedenle bedensel yakınlık ve dokunmanın getirisi çiftin hayatında etkisi yüksektir. Gençler eş adayları ile cinselliği konuşmaya dokunma üzerinden girmeli.. Çünkü cinsel birleşme olmasa dahi çiftlerin evlendikten sonra bedenen yakınlığı aradaki mesafeyi kaldıracağı için çok önemlidir.

Çift terapi seanslarında da ısrarla vurgulanan şey çiftlerin birbirlerine sık dokunmalarıdır. Evlilik sorunlarına baktığımızda en belirgin davranış eşlerin cinsel yaşam haricinde birbirine dokunmayışı ve uzaklık oluyor.

Çünkü evlilik ilerledikçe çiftler Cinsel birliktelik haricinde birbirleri ile temasa girmiyorlar. Evliliği, cinselliği yalnızca fiziksel birliktelik olarak algılayan ve bunun yeterli olacağını zanneden çiftler zamanla görünmeyen mesafelere kurban gitmektedir.

Örneğin, gün içinde birbirinize espri yapmak, sık sık birbirinize dokunmak, yakın temasta bulunmak, yakın oturmak, el ele tutuşmak, birbirinize gülüp şakalaşma gün içinde, evin içinde yapabileceğiniz belki rutin ve ama etkili fiziksel yakınlaşmalardır. Eşlerin evde birlikteyken göz göze bakışması, muhabbetli olması, birbirine güzel hitap etmesi, el ele tutuşması bunların hepsi birer cinselliktir. Duygusal birliktelik ve iyi bir iletişim, cinsel birlikteliğin tamamlayıcısıdır. Evlilik öncesi cinselliği buradan yani yakınlaşmak, paylaşmak ve dokunmanın önemi üzerinden konuşabilirsiniz.

Mesela dokunmayı sevdiğinize ifade edebilirsiniz. Partnerinize bunu sorabilirsiniz. “Ben dokunmayı severim, dokunmaktan hoşlanırım evlendikten sonra da televizyon izlerken veya yemek yaparken dokunmak isterim. Bu konuda hassasiyetin var mı”?

Çünkü bazı insanlar dokunmaya karşı sert tepkili olabiliyorlar. Duvarlar örerek dokunulmaktan kaçınabiliyorlar. Bunların uygun bir biçimde ve açıkça konuşulması lazım. Çünkü dokunma eşliğinde başlayan duygusal doyum sayesinde cinsellik kendine sağlam yer edinecektir.

Bedenen çiftlerin birbirine temas içinde olması, eşlerin birbirlerine olan sevgi ve güvenine katkı yaptığı, aradaki gerginliği giderdiği için kıymetlidir.

Evlilikle birlikte belli zamanlarda, mümkünse her hafta birlikte banyo ve birbirine masaj yapması yine eşlerin ilişkisinde önemli rol oynar. Ev içinde el ele tutuşup birlikte film izlemek bir paylaşımdır. Nişanlılık döneminde yatak odasını konuşmak sıkıntı olsa da dokunmak, yakınlık, el şakaları, ev içinde film izlemek, birlikte yemek yapmak, paylaşımlar vb konulardan bahsederek cinselliği konuşabilirsiniz.

Belki evlilik veya cinsellik üzerine dikkat çeken bazı yazı ve kitaplar araştırılarak bunlar üzerinden hassas konular konuşulabilir.

Şu sorunun cevabı önemlidir:


  • Bireysel olarak siz olgun biri misiniz yoksa çok çabuk alınan, her lafın altında mana arayan biri misiniz?
     

Bireysel yapınız, eşlerin cinsel yaşamını direk etkileyen konular arasındadır. Günlük irtibatta her hangi bir şeye alındığınız ve küstüğünüz zaman bunu nasıl yansıtacakasınız? Her alındığınız şey için küsüp tavır olarak yansıtırsanız bu cinselliğinizi olumsuz etkiler.

Bireysel olgunluğıunuz var mı?

Bunu gerçekten iyi tahlil edip bilmeniz gerekir. Bununla birlikte sadece cinsellik konusu değil kafanıza takılan ve tedirgin eden diğer mevzuları da eş adayınız ile konuşabilmelisiniz.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.