PSİKOLOG HİLAL UZUNKAYA SEÇEN

PSİKOLOG HİLAL UZUNKAYA SEÇEN

Eşler İle İtişmeden İletişmek..

A+A-

    İnsanlar arası iletişimin temel prensibi dildir. Kendini ifade etmek ve karşı tarafı anlayabilmek için iletişim dilimiz olan sözel ve beden dilimizi kullanırız.
     Evliliklerde de aynı şey söz konusudur. Eşler arası iletişimde oldukça önemli olan sözel dil ve beden dilidir.

Kendinizi eşinize doğru ifade edebilmek ve eşinizi anlayabilmek için iletişime her daim ihtiyaç vardır. Kadınlar davranışları gözlemleyerek, duyguları tespit ederken, erkekler söylenilmesini, ifade edilmesini bekler ve anlarlar.

Erkeklerin bizi anlamasını beklerken, onlar da anlayabilmek için sözlere ve ifadelere gereksinim duyar. 
    İşte bu nedenle evliliklerde eşinizin ve kendinizin sevgi dilini bilmeniz doğru iletişim kurabilmek için bize mükemmel ipuçları sunar.

Nedir bu sevgi dili?

Kimisi eşinin sadece fiziksel teması ile ona sarılması, elini tutması ya da öpmesi ile sevildiğini hissederken, kimisi de sözlerle ifade edilmesinden sevildiğini anlar. Bir erkek eşi gömleklerini ütülediğinde ve güzel yemekler yaptığında sevildiğini hissederken, eşi hediye alındığında sevildiğini hissedebilir.

Buradaki en büyük handikap ise eşimizin sevgi dilinin bizim sevgi dilimizden farklı bir dil olabileceğini düşünmeden, ısrarla kendi sevgi dilimizle ona onu sevdiğimizi iletmeye çalışmamızdır.
   Mesela sizin sevgi diliniz fiziksel temasken eşinizin size sürekli pahalı hediyeler alması sizi mutlu etmez. Üstüne bir de "o kadar pahalı, değerli hediyeler alıyorum ama yine de bu kadını mutlu edemiyorum" denilir.

Halbuki eve geldiğinde sadece size sarılması sizi mutlu ve sevilmiş hissettirecektir. Benzer yaşantıları hayatınızda ve çevrenizde çokça duymuşsunuzdur. Bunun sebebi çiftlerin kendisini sevildiklerini hissettikleri dilde eşlerine sevgilerini iletmeye çalışmalarındandır. 
    Bu tür durumlarda karşıma gelen çiftlere öncelikle yazar Gary CHAPMAN’ ın "5 Sevgi Dili" kitabını okumalarını öneriyorum.

Kitapta hem kendi hayatınızdan kesitler bulacağınız çokça danışan öyküsü ve son kısımda da sizin ve eşinizin sevgi dilini öğrenmenize yönelik testler var.

Nedir bu 5 sevgi dili?
 

Onaylayıcı Kelimeler
Kaliteli Zaman
Hediye Alma
Hizmet Eylemleri
Fiziksel Temas
    Her insanın en az bir tane baskın olan sevgi dili vardır. Bunun yanında başka bir sevgi diliniz de olabilir.

Kimisi hem sevildiğini duymak hem de birlikte kaliteli zaman geçirmekten hoşlanabilir. Başka bir kişi eşi ona hediye aldığında da sevildiğini hissederken, ev işlerinde ona yardım ettiğinde de sevildiğini duyumsar.

Yıllardır evli olan ama birbirinin sevgi dilini bilmeden, eşinin sevgi diline kör, sağır ve dilsiz kalmış çiftlerle dolu ülkemiz. Bunun sonucunda da  “ eşim beni anlamıyor ya da sevmiyor “ şeklinde ifadelerle aile danışmanlarına, çift terapistlerine giden insanların sayısı her geçen gün artmaktadır. 
   Anlaşılabilmek ve anlayabilmek için evlilik bir keşif, bir yolculuktur. Ve bu yolculukta, her yolculukta olduğu gibi rehbere, zaman zaman desteklenmeye ve iyi bir yol arkadaşına ihtiyaç vardır. Bu nedenle ben her zaman yeni evli olan ya da evliliğinde iletişim problemi yaşayan danışanlarıma bu kitabı okumalarını öneririm.

Her iki eş de kitabı okuyup, sondaki testleri uygulayarak baskın olan sevgi dillerini keşfeder. İnatla kendi sevgi diliyle eşine yaklaşmaz ve her ikisi de birbirlerinin sevgi dili ile iletişim kurarsa büyük ölçüde iletişim problemi ortadan kalkar. 
    Evlilikte sevgi dillerinden ve bu sevgi dillerinin nasıl öğrenilip, davranılacağından bahsettik. Bir diğer konu ise itişmeden iletişmektir.

Peki etkili iletişim nedir?
3 İletişim Dili Vardır
Sağlıklı İletişim
        Bu iletişim modelinde eşler sağlıklı olarak iletişimdedir. Birbirleriyle konuşurlar, sorunlarını dile getirir ve paylaşırlar. Karşılıklı olarak birbirini anlamanın hakim olduğu bir iletişim şeklidir. Olmasını istediğimiz ve beklediğimiz iletişim şekli budur. 
Çatışmalı İletişim
        Bu iletişim şeklinde ise çiftler birbirleriyle zaman zaman ya da çoğu zaman iletişim problemleri yaşar ve çatışma halindedir. Bu tür durumlarda da aile ortamı gergin ve huzursuzdur. Huzursuz olan aile ortamında eşler de çocuklar da patolojik bireylere dönüşmeye başlar. Çatışmalı iletişimin hakim olduğu bu tür ailelerin bir aile uzmanından destek almasını önermek yerinde olacaktır. 
İletişimsizlik
        Bu iletişim şekli ise biz aile danışmanlarının önermediği iletişim şeklidir. Çünkü iletişim bitmiştir. Bir taraf ya da her iki taraf da kendisini iletişime kapatmıştır. Bu tür evliliklerde sessiz kalmak ve iletişime kapatmak o evliliğin ruhen bittiği mesajını verir.

Çiftler sorunlarını konuşsalar da eşi tarafından anlaşılmayacağını düşünerek ve hissederek, susmayı, kendisini iletişime kapatmayı tercih eder.
       Çatışmalı iletişimin olduğu evlilikler de bile her zaman umut vardır. Çünkü çatışmak da bir duygu ifadesidir. Bir şey hissetmediğiniz bir kimseye öfkelenemezsiniz. Öfke duygusu bile yoksa, hissizlik hakimse işte o zaman tehlike alarmı çalıyor demektir. Bu tür durumlarda oluruna bırakmadan acil uzman desteğine başvurmak gerekir. 
     Bir sonraki yazımda çatışmaları çözümlemeye ve iletişimsizliği onarmaya dair püf noktalara değineceğim. İtişmeden iletişimde olduğumuz aileler olmamız dileğimle… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.