SELDA AVCI

SELDA AVCI

Derleme...

A+A-

Malum son zamanlarda yaşadığımız ekonomi dalgalanmaları birey olarak hepimizi oldukça fazla sarstı!

Asgari ücrete yapılan zam, yüzleri güldürdü ve bir nebze de olsun çalışanı rahatlattı…

İşverene yapılan maddi destek ile işverende düşünülerek onunda maliyetine destek olundu!

Evet buraya kadar herşey güzel…

Hayaller yapılan zam ile rahat bir geçim telaşı, hayatlar ise fırsat düşkünü insanların zam üstüne zam yaparak, işçi maliyetlerini vatandaşın üzerinden çıkarma çabaları...

Bugün girdiğim bir beyaz eşya mağazasında, tezgahtar ve müşteri arasında geçen diyalog "1 Ocak 2023 itibarıyla bütün ürünlere %30 zam gelecek. İhtiyacınız olan ne varsa, zam gelmeden alın!" şeklindeydi…

Peki, tam vatandaş rahat bir nefes alacağım sevincini yaşarken, bütün ürünlere,daha zamlı maaşı almadan yapılmaya hazırlanan zamma vatandaşın tepkisi ne olacak?

İşte onu zamanla göreceğiz. Bütün esnafların, giyim, gıda, züccaciye vs ürünleri satanların biraz daha insaflı davranmaları temennisiyle!

**

Evcil hayvanları korumak ve sokağa bırakılmalarını engellemek için başlatılan çip uygulaması olayını ben gerçekten çok beğendim. Neden mi?

Gerçekten içinde hayvan sevgisi olan bir insan zaten ev ortamına alışan bir evcil hayvanı sokağa bırakamaz.

Bazı insanlar tam anlamıyla hayvan sevgisini yaşayamadıkları için, bir müddet sonra evde besledikleri hayvanlardan sıkılıyor yada masrafı ağır geliyor ve onları sokak yaşamına terk ediyorlardı. Bu uygulama ile en azından ev ortamına alışmış hayvanların sokak ortamına bırakılması ve ölüme terk edilmesinin önüne geçilecek diye düşünüyorum. 

Hayvanları sevmeyenler zaten insanları sevemezler. Hayvanlar o kadar masumlar ki, onlar Allah'ın dilsiz kulları…

**

Son konu EYT emeklilikte yaşa takılanlar, büyük ve çok önemli bir adım atıldı ve milyonlarca yaşı bekleyen vatandaş için düğmeye basıldı!

Bu uygulama bir çok kişinin sevinçten oynamasına sebep olurken, bir kısmının da sitemvari sözlerine hedef oldu…

Bir iki gün ile emeklilik hakkını kaçıran vatandaşlar sosyal medya "twitter 'da" ki paylaşımlarında kademeli emeklilik taleplerini dile getirdiler. Umarım, kimse mağdur edilmez ve herkesin istediği gibi bir uygulama ile tüm vatandaşların yüzlerinin gülmesine vesile olunur…

Bugün son günlerin gündem konularından derleme bir yazı yazmak istedim... 

Saygıyla!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar