Avrupalı Türklerden seçim yorumu: Avrupalılar Türk milletine demokrasi şampiyonluğu ödülü vermeli!

Avrupalı Türklerden seçim yorumu: Avrupalılar Türk milletine demokrasi şampiyonluğu ödülü vermeli!

Avrupa’da seçime rekor katılımın olması ve oyların büyük bir çoğunluğunun Cumhur İttifakı’na verilmesi özellikle Almanya’da yaşayan Türkleri oldukça sevindirdi.

A+A-

Seçimlere katılımı değerlendiren Almanya’nın Duisburg kentinde yaşayan iş insanı ve siyasetçi Muhammed Al, “Diktatör diye suçladıkları bir ülkenin vatandaşları yüzde 90’la varan katılımla sandığa gittiler ve oylarını kullandılar. Avrupalılar Türk milletine demokrasi şampiyonluğu ödülü vermeli” dedi. 

“Avrupalılar Türk milletine ‘demokrasi şampiyonluğu’ ödülü vermeli”

‘Diktatör’ olarak suçladıkları Türkiye’de alınan yüksek orandaki oy oranlarını Alman siyasetçilerinin şapkalarını önlerine alıp kendi aldıkları oy oranlarıyla kıyaslayarak düşünmeleri gerektiğine dikkat çeken Muhammed Al, şunları söyledi:

“Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde ben şu ana kadar yüzde 90’lara varan seçime katılım hatırlamıyorum. Türk milletine aslında demokrasi şampiyonluğu ödülü verilmesi lazım. Kimler tarafından, Avrupalı dostlarımız tarafından…Neden? Çünkü diktatörlükle suçladıkları bir ülkenin vatandaşları, yüzde 80’lere, yüzde 90’lara varan bir katılımla Avrupa’da demokrasi şampiyonu oldular.”

Avrupa ve Batı medyası tavır mı değiştirdi?

Almanya’nın pek çok eyaletinde yapılan seçimlere katılımın oldukça az olduğunu ve bu oranların Almanya açısından bir demokrasi ayıbı olarak değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapan Muhammed Al, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüzde 90’lara varan bir oranla, bir ülkenin vatandaşları sandığa koşuyorsa bu durum her türlü takdire şayan bir durumdur. Avrupa ve Batı medyasında, ‘Erdoğan kazandı’ şeklinde haberler okumaya başladık.”

Tüm sivil toplum örgütlerine teşekkür etti!

Muhammed Al, sözlerini şöyle tamamladı: 

“50 yılı aşkın bir süredir Almanya’da yaşıyorum. Bu süre içerisinde, sivil toplum örgütlerinin, vatandaşları özel otobüslerle, özel araçlarıyla seçim sandıklarına taşıdıklarına hiç şahit olmadım. Avrupa’da seçime katılımı sağlayan tüm sivil toplum örgütlerimize, hepsini ayrı ayrı şükranlarımı sunuyor ve teşekkür ediyorum. Hepsi de demokrasi şölenine çok önemli katkıda bulundular.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.