‘Avrupa’da Yaşam’da konuşan Yazar Uğur Canbolat: Muhabbet yaratılışımızın mayasıdır

‘Avrupa’da Yaşam’da konuşan Yazar Uğur Canbolat: Muhabbet yaratılışımızın mayasıdır

Hollanda’da yaşamını sürdüren Yazar Gülsemin Konca’nın hazırlayıp sunduğu ‘Avrupa’da Yaşam’da ‘Gerçek muhabbet nedir?’ sorusuna yanıt arandı.

A+A-

HUHUNEWS.COM

Yazar Uğur Canbolat, HuhuNews.com ekranlarında yayınlanan ‘Avrupa’da Yaşam’ programına konuk oldu. 

“Muhabbet yaratılışımızın mayasıdır”

Gülsemin Konca’nın ‘Muhabbet nedir?’ sorusunu yanıtlayan Uğur Canbolat, şunları söyledi: 

“Muhabbet yaratılışımızın mayasıdır. Muhabbet; var olma sebebimiz, dünyaya geliş gayemizdir. Allah-u Teala evreni yaratırken, bilinmiş olmayı istedi ve o sevgiyle, muhabbetle bizleri yarattı. Cenabı Allah'ın rahmet kelimesiyiz, merhamet ve kudret kelimeleriyiz. Hamurumuzda, mayamızda sevgi var. Mecazi sevgi, ruhani sevgi bizi yine Allah'a götürür baktığımız her şeyde yaratıcıyı görür isek… Maddi manevî bütün varlıklar Allah'ın isim ve sıfatlarının tecellisinden ibarettir. Varolan herşeyde ki güzellik O'nun Cemil isminin yansımasıdır.” 

“Muhabbet ehli olmak, muhabbet ehli ile bir arada olmak büyük lütuftur”

Özellikle Avrupa’da yaşayan Türkler tarafından beğeniyle izlenen ‘Avrupa’da Yaşam’da ilginç değerlendirmelerde bulunan Uğur Canbolat, “Sevilen güzel şeyler Allah'ın güzelliğini yansıtır. Gördüğümüz tüm güzelliklere bu nazar ile bakmak gerekir. Varlığın esası muhabbet olduğu için, insan ancak muhabbet yolunu izleyerek Allah'a yaklaşabilir. İnsan sevdikleri ile haşr olacaktır. Bu yüzden kimleri, neleri sevdiğimize dikkat etmeliyiz. Muhabbet ehli olmak, muhabbet ehli ile bir arada olmak büyük lütuftur. Muhabbet ehli hiçbir zaman yok olmaz, kaybolmaz. Asırlar geçse de kullarına sevdirir Yunus Emre gibi, Mevlâna gibi.” yorumunda bulundu. 

'Avrupa'da Yaşam'ın tamamını izlemek için: 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.