PSİKOTERAPİST AYŞEGÜL KESKİN

PSİKOTERAPİST AYŞEGÜL KESKİN

3-7 yaş arasında çocuklarda görülen mastürbasyon!

A+A-

Böyle bir durumla aileler ilk muhatap olduklarında haklı olarak çok tedirginlik yaşayıp, huzur oluyor, utanıp konuyu kapatmak istiyorlar.

Aslında durum şöyle gelişiyor;

Tuvalet eğitimi başladığı andan itibaren çocuğun dikkatini cinsel organı çekmeye başlar. 

Kız erkek farketmez iki cinsiyet içinde durum aynıdırı. Çocuk kendiyle meşgul olmaya ve kendini tanımaya başlıyor. Çocuk mastürbasyonu dediğimiz kısım hormonal bir durum değildir. 

Çocuk bu durumu oyun gibi algılar. Tuvalet eğitimiyle beraber kendi cinsel organı dikkatini çekmeye başlar ve ona dokunmak ister, merak eder. Fakat her dokunduğunda gıdıklanma tarzı bir duygu ile karşılaştığı için bu durum hoşuna gider ve bu durumu oyun haline getirebilir.

Burada başlama süreci çok önemlidir. Annenin sinirli olup bağırarak diyaloğa girmesi çocuğun kendi keşfettiği vücudunu oyun olarak kullanmaya başlamasıdır. 

Bu durum çocuk için kaçıştır. Aile problemlerinde, anne- baba kavgasında, çocuğun kaygısının yüksek olduğu durumlarda çocuğun kendince bulduğu bir oyun yöntemidir. Çocuk cinsel organına bir oyunca sürtebilir, sürekli cinsel organıyla oynamak isteyebilir. Dediğim gibi çocukta gıdıklanma tarzı bir his oluşturur bu durumda oyunlaştırmasına sebep olur çocuğun. 3-7 yaş arasında gözlemlenir. 

Bazılarında 3 bazılarında 5 yaşında gözlenebilir. Yaş aralığı çocuktan çocuğa değişebilir. Ebeveynlerin iyi bir gözlemci olması gerekir.

Çocuk elini cinsel organına getirdiğinde ona farketmeden elini meşgul ederek dikkatini başka yere çekmeniz gerekir. Hamur oyunları yapabilirsiniz, bir enstrüman çaldırabilirsiniz, çocuğun enerjisini atabileceği bir spora başlatabilirsiniz. 

Bu çocukların aile huzursuzlukları nedeniyle buna kaydıklarını bir nevi kendi köşelerine çekişlerek kendi kendilerini mutlu etme yöntemi bulduklarını unutmamak gerekir. 

Çocuklar korktuğunda, huzursuz, mutsuz olduklarında bu yönteme daha çok sarılırlar. Evdeki problemlere ya da çocuğunuz ile olan bireysel diyaloglarında dikkat edin. 

Gergin ve yorgun olduğunuzda çocuğunuza stresli davranıyorsanız, bağırıyorsanız ya da eşiniz ile aranızda bir problem varsa çocuk kendince oluşturduğu bu çocuk mastürbasyonu dediğimiz eylemi yapmaya başlıyor.

15-20 gün ciddi bir ilgilenme gerektiren bir konudur. Çocuğun elini ve zihnini meşgul etmeniz ve çocuğunuz ile vakit geçirmeniz gerekir. 

Büyük ihtimalle ortada kendini ilgisiz hisseden bir çocuk vardır. Çocuk ile özel olarak ilgilenmeniz, birlikte vakit geçirmeniz gerekir. 15-20 gün olayın başlangıcı itibariyle yeterlidir. 

Ancak 2 yılı geçmişse 1 yıldan fazla bir sürece geçmişseniz ve bu arada bir ilgilenip bir ilgilenmemişseniz bu konu kronikleşmiş olabilir. 

Çocuğun kendi kendine cinsel organıyla oynaması, oyuncak sürtmesi, kendini koltuğa veya masaya sürtünme şeklinde oyunları iyice yerleşmişse bir uzmandan yardım almanızı öneririm.


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.